Projekt pt. Mój zawód moją przyszłością
Projekt pt. ”Mój zawód moją przyszłością” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizacja projektu od października 2012 do grudnia 2013 roku.
Projekt dotyczy zorganizowania praktyk zawodowych dla dwóch szesnastoosobowych grup uczniów Technikum Informatyczno-Energetycznego (czerwiec i październik 2013) w przedsiębiorstwach branżowych w Portsmouth w Wielkiej Brytanii, w ramach międzynarodowej współpracy. Czterotygodniowy staż będzie integralną częścią szkolenia zawodowego uczniów klas III specjalnościach: technik informatyk, technik elektryk, technik elektronik oraz technik energetyk. Celem praktyki zagranicznej będzie zdobywanie przez uczniów praktycznego doświadczenia zawodowego za granicą, trening w zakresie stosowania języka angielskiego zawodowego oraz uzyskanie certyfikatu Europass – Mobilność.
Program Leonardo da Vinci jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej „Uczenie się przez całe życie” – Lifelong Learning Programme. Jest on realizowany od 1 stycznia 2007 r. do końca grudnia 2013 r. Program ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera także rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich, a także działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego. Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Program LdV wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów.
Cele i strategia projektu ”Mój zawód jest moją przyszłością”
- Rozwijanie wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy UE.
- Rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem obcym ogólnym i zawodowym.
- Poznanie organizacji pracy zawodowej w Wielkiej Brytanii, w grupie wielokulturowej.
- Poznanie brytyjskiego rynku pracy i możliwości podjęcia pracy w tym kraju.
- Uzyskanie dokumentu Europass Mobilnosć.
- Zwiększenie ilości absolwentów ZSE , którzy znajdą pracę w swoim zawodzie (cel długofalowy).
- Zwiększenie motywacji uczniów do podwyższania swoich kwalifikacji i ustawicznego kształcenia.
- Zwiększenie mobilności.
- Rozwijanie zdolności interpersonalnych.
- Poznanie kultury innego kraju i pozbycie się barier kulturowych.
Dokument Europass-Mobilność służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia).
Europejska ścieżka kształcenia to na przykład:
- praktyka zawodowa w przedsiębiorstwie;
- semestr nauki na uczelni zaliczony w ramach programu wymiany;
- praktyka w charakterze wolontariusza w organizacji pozarządowej.
Taka ścieżka kształcenia monitorowana jest przez dwie organizacje partnerskie – jedną w kraju pochodzenia i drugą w kraju przyjmującym.