Projekt pt. "Nauczyciel i uczeń szkoły technicznej poznający realia europejskiego rynku pracy"
Projekt „Nauczyciel i uczeń szkoły technicznej poznający realia europejskiego rynku pracy” realizowany w ramach Programu ERASMUS+ od stycznia 2016 do kwietnia 2017 roku.
Celami projektu są: poprawa pod względem jakościowym i ilościowym ogólnoeuropejskiej mobilności nauczycieli i uczniów szkoły, podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli, ułatwianie rozwoju innowacyjnych praktyk w dziedzinie szkolenia i kształcenia zawodowego uczniów, zachęcanie do nauki współczesnych języków obcych, podnoszenie kompetencji językowych.
Projekt przewiduje 2 działania:
- W działaniu A1 uczestnikami projektu będzie 37 uczniów klas trzecich:
- 28 uczniów – praktyki zawodowe w Anglii,
- 9 uczniów – praktyki zawodowe w Niemczech,
- uczestnikami projektu będą uczniowie klas trzecich w roku szkolnym 2016/2017 o specjalnościach:
- technik informatyk,
- technik elektryk,
- technik elektronik,
- technik energetyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
- W działaniu A2 uczestnikami projektu będzie 12 nauczycieli kształcenia zawodowego.
W dniach 14 luty – 20 luty 2016 r. 12 nauczycieli przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Energetycznych im. prof. K. Drewnowskiego w Lublinie wzięło udział w mobilności w ramach projektu pt. „Nauczyciel i uczeń szkoły technicznej poznający realia europejskiego rynku pracy” realizowanego w ramach programu Erasmus +. Partnerem zagranicznym w realizacji projektu był ośrodek CASA DA EDUCAÇÃO z Lizbony. Misją tego ośrodka jest zarządzanie i koordynacja projektów edukacyjnych, rozwój edukacji i szkolenia młodych ludzi w obrębie Unii Europejskiej, poprzez realizację programów wymiany w Europie.
W czasie pobytu w Lizbonie uczestnicy realizowali program z następujących dziedzin: technologii informatycznej, telekomunikacji, energii elektrycznej i systemów energetyki odnawialnej, elektroniki i multimediów.
Nauczyciele zostali przyjęci przez następujące instytucje państwowe i oświatowe:
- POCH – HUMAN CAPITAL Operational Programme
- CINEL – Vocational Training Centre in Electronics, Energy, Telecommunications and Information Technologies Industry
- IEFP – Institute of Employment and Professional Training
- CENFIM – Vocational Training Centre of the Metal Industry
- DIGITAL Escola Profissional – Digital Technology Vocational School
Dla nauczycieli było to nowe doświadczenie w czasie, którego mogli obserwować pracę nauczycieli w portugalskich szkołach zawodowych, podpatrywać sposoby realizacji kształcenia zawodowego w Portugalii, po powrocie do kraju przenosić dobre praktyki na swój warsztat pracy.
Uczniowie, którzy wyjechali na praktyki do Portsmouth w ramach projektu „Nauczyciel i uczeń szkoły technicznej poznający realia europejskiego rynku pracy ” zdobywają doświadczenia zawodowe między innymi w British Heart Fundation oraz Jamie’s Computer. Uczniowie już coraz pewniej czują się w miejscach praktyk, zdobywają nowe umiejętności zawodowe, coraz lepiej komunikują się z pracodawcami w języku angielskim.
Technicy informatycy zajmują się naprawą, modernizacją, konserwacją i testowaniem działania sprzętu komputerowego oraz instalacją i konfiguracją oprogramowania.