Projekt pt. Nowoczesna dydaktyka i znajomość języków obcych narzędziami pracy współczesnego nauczyciela
Projekt finansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój ,, Nowoczesna dydaktyka i znajomość języków obcych narzędziami pracy współczesnego nauczyciela”, który skierowany jest do nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych.
Celem projektu jest:
- Podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli.
- Poprawa pod względem jakościowym i ilościowym ogólnoeuropejskiej mobilności nauczycieli.
- Zachęcanie do nauki współczesnych języków obcych, podnoszenie kompetencji językowych.
Termin realizacji projektu 15.11.2016 – 14.06.2018.
W dniu 02.07.2017 rozpoczynają się mobilności edukacyjne nauczycieli zaplanowane na miesiące lipiec i sierpień, w ramach realizacji projektu ,, Nowoczesna dydaktyka i znajomość języków obcych narzędziem pracy współczesnego nauczyciela’’ finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Power. Łącznie grupa 14 nauczycieli przedmiotów zawodowych i ogólnokształcących będzie doskonalić swoje umiejętności metodyczne oraz językowe na kursach organizowanych przez szkoły języka angielskiego i ośrodki edukacyjne dla nauczycieli. Do Wielkiej Brytanii wyjedzie łącznie 5 nauczycieli, a 9 osób na Maltę, która znana jest z wysokich standardów nauczania języka angielskiego.
W ramach realizacji projektu ,, Nowoczesna dydaktyka i znajomość języków obcych narzędziami pracy współczesnego nauczyciela‘’ w dniu 03.07.2017 jeden nauczyciel historii i jeden matematyki jako pierwsi spośród uczestników projektu rozpoczęli intensywny kurs języka angielskiego w Nacel School of English w Londynie.
Zajęcia w małych grupach gdzie każdy uczestnik pochodził z innego kraju pozwoliły im w znaczący sposób podnieść umiejętności komunikacyjne. Bliższe poznanie kultury brytyjskiej i zabytków Londynu, jednej z kluczowych europejskich stolic, było dodatkową wartością uczestnictwa w projekcie szczególnie dla nauczyciela historii.
W trakcie dwutygodniowych kursów w terminie 03 -14.07.2017 w miejscowości Cheltenham ( 1 osoba) i 10 – 21.07.2017 w miejscowości Ipswich (2 osoby ) nauczyciele języka angielskiego doskonalili swoje umiejętności metodyczne. Program kursu obejmował zajęcia w formie warsztatów służących poznaniu nowoczesnych metod nauczania języka angielskiego ze szczególnym naciskiem na aktywizację uczniów. Uczestnicy mogli poznać ciekawe metody z wykorzystaniem nowoczesnych technologii , a także technik motywowania uczniów do aktywnego rozwijania kompetencji językowych. W tych samych kursach brali udział nauczyciele języka angielskiego z Włoch i Flandrii co stanowiło dodatkową korzyść i było świetną okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń oraz źródłem czerpania inspiracji dydaktycznych.
Uczestnicy kursów mieli także możliwość przyjrzeć się z bliska pracy nauczycieli w szkołach brytyjskich. Zakwaterowanie u rodziny angielskiej stanowiło dodatkową zaletę tego wyjazdy, była to okazja do bliższego poznania realiów życia , mentalności i codziennych zwyczajów rodowitych mieszkańców Wielkiej Brytanii.
W dniach 03.07 – 14. 07.2017 nauczyciel przedmiotów informatycznych odbył dwutygodniowy kurs językowy na Malcie w szkole językowej Maltalingua w miejscowości Saint Julian’s . Kurs obejmował 60 godzin dydaktycznych na poziomie B+.
30 lipca 2017 wyjechała na Maltę grupa 8 nauczycieli na jedno oraz dwutygodniowe kursy również do szkoły Maltilingua oraz ETI Malta, znaleźli się wśród nich między innymi: dyrektor szkoły nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych i informatycznych, inni nauczyciele przedmiotów zawodowych , rusycysta, geograf i biolog. Siedmiu z nich brało udział w kursach językowych, a 1 nauczyciel przedmiotów informatycznych w kursie metodycznym . Kurs metodyczny dotyczył wykorzystania nowych technologii oraz ICT w pracy dydaktycznej, dzięki udziałowi w nim nauczycielka poszerzyła wiedzę z zakresu tworzenia blogów edukacyjnych i tworzenia stron internetowych, a także poznała nowe rozwiązania na włączenie ICT do codziennej pracy.