Projekt pt. "Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces"
„Przejdź na zawodowstwo – dzisiaj szkoła jutro sukces”, realizowany w Zespole Szkół Energetycznych od maja 2017 r. do września 2019 r. Był on współfinansowany ze środków EFS w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa XII. Edukacja, kwalifikacje, kompetencje, Działanie 12.4 Kształcenie zawodowe. Projekt objął swoim wsparciem uczniów kształcących się w zawodach: technik informatyk, technik elektryk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Udział w projekcie był szansą na zdobycie dodatkowych kwalifikacji popartych certyfikatami instytucji zewnętrznych. Realizacja projektu obejmowała następujące działania: dodatkowe zajęcia specjalistyczne, umożliwiające usystematyzowanie wiedzy i umiejętności zawodowych, wsparcie w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień, doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych.
Podczas realizacji projektu, w Technikum Energetyczno-Informatycznym zrealizowano w ramach zadania 1 następujące działania:
Organizacja staży i praktyk zawodowych oraz wykładów i warsztatów u pracodawców dla uczniów:
- w 2017 r. staże dla 108 uczniów, w dwóch turach: w lipcu i sierpniu. Każdy z uczniów uczestniczył w 150 godzinach staży. W ramach staży uczniowie uzyskali stypendia stażowe oraz zwrot kosztów przejazdów. W realizacji staży zaangażowanych było łącznie 11 firm.
- w 2018 r. staże dla 111 uczniów, w dwóch turach: w lipcu i sierpniu. Każdy z uczniów uczestniczył w 150 godzinach staży. W ramach staży uczniowie uzyskali stypendia stażowe oraz zwrot kosztów przejazdów. W realizacji staży zaangażowanych było łącznie 14 firm.
- w 2019 r. staże dla 114 uczniów, w dwóch turach: w lipcu i sierpniu. Każdy z uczniów uczestniczył w 150 godzinach staży. W ramach staży uczniowie uzyskali stypendia stażowe oraz zwrot kosztów przejazdów. W realizacji staży zaangażowanych było łącznie 19 firm.
W ramach zadania 2 „Doskonalenie nauczycieli przedmiotów zawodowych” zostało zrealizowane wsparcie:
- Studia podyplomowe w zakresie „Administrowanie sieciami komputerowymi”
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Auto-CAD
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Tworzenie stron www w języku PHP
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: SQL język obsługi baz danych
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Spawanie metodą MAG
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Szkolenie w firmie HEWALEX
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Podstawowe szkolenia Akademii Falowników
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Programowanie sterowników logicznych
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Tworzenie aplikacji Java na platformę Android
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Tworzenie aplikacji Java na platformę Android
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Programowanie w języku Python
- Kursy i szkolenia doskonalące dla nauczycieli w zakresie: Obsługa serwerów w systemie Linux
W ramach zadania 5 „Organizacja zajęć specjalistycznych oraz wsparcie uczniów w zakresie zdobywania dodatkowych uprawnień zwiększających szanse na rynku pracy” przeprowadzono zajęcia i egzaminy dla 151 grup w łącznym wymiarze 4841,5 godziny. W zajęciach wzięło udział 426 uczniów.
W ramach zadania 6 „Doposażenie pracowni przedmiotów zawodowych” zostało zrealizowane wsparcie w postaci zakupienia i przekazania wyposażenia pracowni przez Gminę Lublin.
Uczniowie – beneficjenci projektu otrzymali świadectwa i certyfikaty potwierdzające udział w projekcie i zdobycie odpowiednich kwalifikacji, które z pewnością w przyszłości zwiększą ich szanse na rynku pracy.